•  

    Anasayfa

  • Forum
  • Blog
  • Hakkımızda
  • İletişim

ilginç bitkiler

 
ŞEYTAN PENÇESİ BİTKİSİ (DEVIL'S CLAW),
Bu bitkiye bi adın verilmesinin nedeni görünümü olduğu kadar hızla yayılması.Kızılderililerin özel bir saygı gösterdikleri bu ilginç ot hızla çoğalmasıyla biliniyor.Amerika'da bunların yayılmasını önlemek için özel yöntemler kullanılıyor.

YARASA ÇİÇEĞİ (CHINESE BLACK BATFLOWERS)
Tam bir ölüm tuzağı.Açtığında harika bir koku ve renklere bürünen bu çiçek aslında bir katildir.Kokuya gelen böcekler, yarasa çiçekler tarafından yapıştırılıp emilir

BUDANIN ELİ BİTKİSİ
Buda'nın eli.Bu gördüğünüz meyva bir kavun.Buda eli, el kavunu veya parmaklı ağaç kavunu adıyla biliniyor.
Özellikle Uzakdoğu ve Çin'de bulunan normal bir kavundan farklı olarak çok sayıda biberin bir araya toplanmış hali gibi görünen bu ilginç kavuna Buda'nın eli deniliyor.Dikenlerle kaplı düzensiz dallarda yetişen bu kavun exotik meyva sınıfına giriyor.
limona benzeyen sarı rengi ile hafif ekşimsi bir tadı olan Buda'nın eli, olağanüstü güzel kokusuyla dikkat çekiyor.Bu güzel kokusu yüzünden Çin ve Japonya'da odaları kokutması için masalara konulan Buda'nın elini elbiselere koku vermesi için çekmecelere bile yerleştiriliyor.

SİNEKKAPAN BİTKİSİ (DIONAEA MUSCIPULA).
Sinekkapan bitkisi  için bir ölüm makinasıdır. Bitki yüzeyine sinek konduğunda bitkinin kanatları aniden kapanır.İçeride kalan sinek hızla emilir

ARUM ZAMBAĞI
Arum zambağı döllenmeye hazır hale gelince keskin kokulu bir amonyak gazı (NH3) yaymaya başlar. Çiçeğin son derece ilginç bir yapısı vardır. Polenlerinin bulunduğu bölüm, beyaz yapraklı yapının içinde dip taraftadır ve dışarıdan görünmez. Bu yüzden sadece koku yaymak böceklerin dikkatini çekmek için yeterli değildir. Polenler döllenmeye hazır olduğunda zambak saldığı kokuyla birlikte çiçeğinin dışta kalan bölümünü de ısıtır. İşte bu yalnızca aydınlık saatlerde ve bir gün içerisinde gerçekleşen ısınma ve koku böcekler için çok çekicidir. Bu ısı ve koku nasıl ortaya çıkıyor sorusunu cevabını bulmaya çalışan bilim adamları bitkinin metabolizmasında gerçekleşen hızlanma sonucunda ortaya özel bir asit çıktığını bulmuşlardır.

PASİFLORA ÇİÇEĞİ
İlgi çekici bir güzellikte olan Passiflore çiçeği, yaprakları üzerinde yer alan küçük iğneler sayesinde düşmanı olan tırtıllara karşı koyabilmektedir. Bu iğneler, yumurtadan çıkan tırtılların en ufak bir yer değiştirmesi halinde bedenlerine saplanır. Böylece, passiflore çiçeği, bu tırtıllar henüz doğup ona zarar vermeden önlemini almış olur

TAŞ KAKTÜSÜ
Resimde görülen bu canlı kayalar gerçekte toprağın altında
gizlenmiş olan bir bitkinin etli yapraklarıdır. Çiçek açmadığı zamanlarda bir kayadan farksız olan taş kaktüs bitkisi aslında gerçek bir kaktüs değildir. Kayaya benzeyen görünüşü onun düşmanlarından çok iyi bir şekilde korunmasını sağlar

BREZİLYA AĞAÇ ÜZÜMÜ (JABUTİCABA)
Gövdesinden çiçeklenerek meyve veren  sadece Güney Amerika'da bulunan bu ilginç ağaç özellikle Paraguay, Arjantin ve Brezilya'da bol miktarda bulunmaktadır. 2 yılda bir meyve veren bu ağaç dalından koparılıp yenebildiği gibi kurutularak da tüketilebiliyor.. Bir meyvenin çapı yaklaşık 4 cm kadar ve içinde de 4 adede kadar büyük tohum içermekte.  Meyveleri taze olarak ya da konserve, dondurma, şerbet, komposto ve şarap yapılarak tüketilebilmektedir.. Sağlık için de faydalı olduğuna inanılan Jabuticaba, bademcik, astım ve ishalde kaynatılarak tedavi amaçlı da kullanılıyor..

DiİSCHİDİA HOYA BİTKİSİ

Karıncaların farklı türlerine yapraklarını modifiye ederek yuva görevi gören ilginç bir bitki. Geliştirdiği simbiyotik ilişki karıncalara yuva ya da depo sağlamak, karıncaların dışkıları da bitki için gübre görevi görür.. Dischidialar yılın belirli zamanlarında çiçek üretirler. Çiçekler çok değişken ama çoğunlukla kokulu değildir.

Yaprağın görünümü yeşil balonunu andırıyor. Bitkinin kökü kendi yaprağının içinde.